Czesław Fojcik

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
kś. Jan Tawrdowski

Czesław Fojcik urodził się 4 lipca 1950 roku w Rybniku. Był absolwentem technikum budowlanego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, którą ukończył w 1975 roku.

Od najmłodszych lat czynnie uprawiał sport. Był członkiem Kadry Śląska w rzucie oszczepem, dyskiem i w siatkówce. Występował w klubach Polonia Tychy, GKS Tychy,  AZS AWF – Katowice, AZS Rybnik. Był trenerem drużyny seniorów GKS Jastrzębie, później pracował, jako trener drużyn żeńskich.

Swoją pracę dydaktyczno – sportową rozpoczął na Politechnice w Gliwicach. W latach 1978-1987 był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 10, w której z jego inicjatywy powstały pierwsze klasy sportowe o profilu siatkówki dziewcząt. W 1979 roku zorganizował Klub Sportowy Siatkówki dziewcząt w SP 10 i SP 4, w której pracował w latach 1987 do 1989. Był założycielem pierwszej sekcji sportowej siatkówki kobiet GKS Żory, z którą w 1982 roku walczył o wejście do II ligi kobiet. W 1989 roku w miejsce zlikwidowanego GKS Żory powołał Klub Sportowy Sari w Żorach. Trenując żorskie siatkarki, zdobył mistrzostwo 15 razy, a w latach 1986 i 1989 Wicemistrzostwo Polski. Jako opiekun siatkarek Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach, którego był
w latach 1989-1997 dyrektorem, dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Śląska.

W roku 1982 reprezentując jastrzębską służbę zdrowia zdobył tytuł Mistrza Polski w siatkówce. Był kapitanem żorskich nauczycieli – siatkarzy – zespołu, który w 1986 roku zdobył Mistrzostwo Polski.

Całokształt dokonań Czesława Fojcika w różnych dziedzinach życia został doceniony i uhonorowany w 1982 roku, kiedy to Urząd Wojewódzki w Katowicach przyznał mu Dyplom Najlepszego Nauczyciela – Wychowawcy w dziedzinie sportu

Jego wieloletnia praca trenerska w GKS Żory oraz Sari Żory przyczyniła się do wychowania wielu kadrowiczek. Przez ostatnie lata życia pracował z drużynami młodziczek i kadetek w klubie MUKS Sari Żory oraz uczył w klasie sportowej Gimnazjum 2 w Żorach. Ponadto do swojej przedwczesnej śmierci pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu MUKS Sari Żory.

Nie mógł żyć bez siatkówki, którą kochał i w którą wkładał całe serce.

Po wielomiesięcznej walce z chorobą zmarł 22 lutego 2010 roku. Jego pogrzeb odbył się 27 lutego w kościele Św. Jadwigi Śląskiej na Nowinach w Rybniku.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach.

 

Dodaj komentarz